e-mail: info@plastokno.czRychlý kontakt: +420 244 404 033Zákaznická linka: +420 840 111 330ZASLAT POPTÁVKU

Větrání a plastová okna

Chytrá okna KBE ClimaTEC_70 / Co je větrání a proč je tak důležité !?!

 

Co je větrání a proč je tak důležité !?!

Obecně je větrání v místnostech velmi důležitý faktor, dochází při něm k výměně vnitřního vzduchu za čerstvý venkovní vzduch. Dýcháním a vůbec pobytem v místnostech měníme čerstvý vzduch na vzduch nepoživatelný. Do vzduchu se dostává oxid uhličitý a nejen to, zvyšuje se také relativní vlhkost vzduchu. Tím je vnitřní prostředí při plném využití místnosti nezdravé.
Vysoká vlhkost vzduchu má za důsledek známé pocení oken a tvorbu plísní. Tím, že byt dokonale utěsníme klasickými plastovými okny vytváříme uvnitř bytu nepřirozené prostředí a navíc vystavujeme stěny velké vlhkosti, takže stavba začne po čase chátrat.

chytrá okna Dříve byla vysoká vlhkost vzduchu a následná kondenzace vlhkosti v obytných místnostech neznámý pojem. Do doby první ropné krize, která si vynutila vznik prvních předpisů na ochranu tepla, se doslova vyhánělo teplo okny ven.
Stará (původní paneláková) okna z této doby kladla proudění vzduchu jen minimální odpor. Snad všichni si vzpomínáme na okna, která v létě tak dobře „větrala“, že se záclony vlnily v letním vánku a v zimě jste nevěděli čím okna ještě obložit, abyste udrželi alespoň trochu tepla v domácnosti. Za tohoto stálého proudění vzduchu se vlhkost v bytě opravdu neudržela.
S příchodem klasických plastových oken nastal sice konec "průvanu", jenže v zápětí s tím se náhle objevil nový fenomén - kondenzace vlhkosti, vznik plísní a zhoršení vnitřního klimatu.

plíseň u okna Do popředí se tak dostává význam větrání, jehož úlohou je odvádět vlhký vzduch z obytných místností. V domácnosti je vyšší teplota než v exteriéru a tak i obsah vlhkosti v interiéru bývá vyšší než v exteriéru, proto musíme zajistit výměnu vlhkého vzduchu za sušší venkovní. Roli tu však hraje i další faktor - rozložení teplot v místnosti. Teplotní pole není homogenní. V blízkosti obvodového pláště a zejména oken bývá zpravidla teplota nižší, plochy oken bývají chladnější, takže když dojde k nasycení vzduchu vlhkostí, nevzniká mlha, ale voda kondenzuje na chladnějších plochách. V důsledku specifik proudění vzduchu jsou pak právě tepelné mosty konstrukce a spodní části oken nejčastěji postihovány rosením.
Rosení je fyzikální jev, který nastane vždy, nedojde-li k výměně vzduchu v místnosti a to na jakémkoliv povrchu jehož teplota klesne pod teplotu rosného bodu. V bytě je vždy zdroj vlhkosti, takže zákonitě dochází k obohacování vzduchu vodní parou. Tato skutečnost se u dokonale těsných okenních profilů projeví vznikem kondenzátu na chladnějších plochách. Abychom tvorbě vlhkosti v interiéru zabránili, je velmi důležité zajistit optimální výměnu vzduchu.

plastová okna KBE

okenní profil plastového okna A právě z tohoto důvodu se technici všech světových značek okenních profilů výměnou vzduchu tolik zabývali. Teprve po deseti letech laboratorních testů a zkoušení různých náhražek větrání jako je mikroventilace (4tou polohu kličky), prostřihy těsnících gum nebo perforovaná těsnění (Comfolip), u kterých dochází k velkým teplotním ztrátám a nelze je na výměnu vzduchu nijak certifikovat, přišla firma KBE s řešením, které je označováno jako chytrá okna KBE ClimaTEC_70. Jedná se o patentovaný systém nuceného větrání s automatickou regulační klapkou. Ta se při nárůstu tlaku větru sama uzavře a tím dochází k optimální výměně vzduchu při různém tlaku větru (jak v bezvětří tak při orkánu).

Chytrá okna KBE ClimaTEC_70 odstraní úniky tepla a zachovávají zdravé klima bytu i domu.

© PLASTOKNO s.r.o. • info@plastokno.cz244 404 033